План-конспект уроку
англійської мови для 10 кл.
Тема уроку: My Week-end
Цілі уроку:
Практична:
1. Активізація
лексики з теми „My Week-End“ в усному мовленні учнів.
2. Удосконалення
вмінь аудіювання.
3. Введення
граматичної структури речень з підрядними умови (1-й тип) і вправляння в
побудові висловлювань з цією структурою на рівні одного речення.
4. Навчити робити
повідомлення щодо планів на наступні вихідні та брати участь в обговоренні
спільної думки щодо відпочинку.
Освітня: Розширити кругозір учнів інформацією про
дозвілля англійських школярів.
Виховна: Виховувати в учнів необхідність із користю
проводити вільний час.
Розвиваюча: Розвивати комунікативні здібності учнів,
удосконалювати вміння монологічного і діалогічного мовлення, розвивати творчі
здібності, уяву учнів.
Обладнання уроку: Адитивний текст (звукозапис); опорні,
ключові слова на дошці, роз даткові картки, граматична таблиця “Conditional
Sentences”.
Схематичний план
уроку
1. Привітання, повідомлення задач уроку (1
хв.).
2. Розмова про минулі вихідні дні учнів
(10 хв.).
3. Аудіювання тексту про Емм МакГрегор і
бесіда по ньому (14 хв.).
4. Ознайомлення учнів з структурою умовних
речень (1-й тип), вправляння в побудові висловлювань з цією структурою на рівні
одного речення (17 хв.).
5. Підведення підсумків уроку (3 хв.).
Хід уроку
1. Організаційний момент
Мета: Привітання з учнями, повідомлення задач
уроку.
Прийом: Активне слухання.
Hello, friends. I see you are full
of impressions of your last week-end, so we’ll discuss it today. You will also
learn how to speak about your future actions that will take place under some
conditions.
2. Розмова про минулі
вихідні
Мета: Ввести учнів в атмосферу англомовного
спілкування, підготувати їх до сприйняття нового граматичного матеріалу.
Прийом 1: висловлювання учнів на рівні понад
фразової єдності.
Прийом 2: відповідь на запитання.
T.: Now I
want you to share your impressions about you last week-end. Speak about the
most pleasant (unpleasant) things you did. (P1, P2, P3).
Additional
questions:
Were you disappointed at anything?
Were
you annoyed? worried? embarrassed?
Was
your week-end enjoyable? boring? exciting? funny? Why?
Підкреслені слова написані заздалегідь на
дошці, учитель перевіряє їх розуміння шляхом перекладу.
3. Аудіювання тексту і бесіда
по ньому.
Мета: Навчити учнів детального розуміння
прослуханого тексту.
Прийом: Активне слухання і відповідь на запитання
по тексту.
T.: I have
a friend. Her name is Ann MacGregor. She finds her work very exciting and she
likes her week-ends, too. Listen to the story about Ann and be ready to answer
my questions. Write down in your vocabularies the words which may be new for
you:
to cheat
a niece
a nephew
The
pupils listen to the story.
T.: Now,
answer my questions.
- When
does she come home from BBC?
- With
whom does she spend Friday evenings?
- Ann
doesn’t like cooking, does she?
- What
does she do on Saturday morning?
- Does
Ann go to the theatre or cinema in the evening?
- Where
does she have dinner?
- At
what time does she get up on Sunday?
- She
spends Sunday with her friends, doesn’t she?
- At
what time does she go to bed on Sunday?
- What
can you say about her week-end?
4. Ознайомлення учнів із
структурою речень (1 тип), вправлення 1 побудові висловлювань з цією структурою
на рівні речення.
А) Розповіді учнів про плани на наступні
вихідні дні з використанням опор.
Мета: повторити утворення Future Indefinite
Tense і активізувати вивчені Л.О.
Прийом 1: Робота в парах з опорою на картки із
тематичною лексикою
Прийом 2: Висловлювання учнів у межах двох-трьох
речень
Б) Ознайомлення учнів із структурою умовних
речень (1 тип).
Мета: Продемонструвати нову граматичну структуру
в типових ситуаціях і домогтися розуміння учнями її функції.
В) Узагальнення і запис правила.
Г) Виконання вправ на закріплення структури.
Мета: Автоматизація дій учнів з новою структурою
на рівні фрази.
Прийом 1: Відповідь на питання вчителя
Прийом 2: Робота в парах, побудова висловлювання на
рівні фрази з опорою на кртки.
The
pupils are given handouts on which there are verbs denoting leisure activities
during week-ends.
T.: Discuss
in pairs what you are going to do next week-end. Say what you will do with
pleasure, what will be interesting, exciting, funny, etc. (P1 P2).
Be
prepared to report your plans to your classmates.
When
the pupils say what they will do during the next week-end the teacher joins the
conversations.
e.g.: P1: I will
go to the cinema with my friend. A very funny film is on now.
T.: It will
also go to the cinema and see this film if my son recovers from illness.
P2: I will
swim and sunbathe with my family.
T.: I will
also do it with pleasure if the weather is hot.
Then
the teacher repeats his/her sentences and writes them on the blackboard.
e.g.: I
will listen to music if I have free time.
T.: Where
is the main action that will happen next week-end?
Cl.: “I will
listen to music”.
T.: But
there is a condition, which is real. Where is it?
Cl.: “if I
have free time”.
T.: Have I
expressed present or future action in the if-clause?
Cl.: “future”.
T.: Note that in English sentences with subordinate clauses of condition
instead of the Future Indefinite the Present Indefinite Tense is used to
express a future action.
Let’s
write a scheme of such sentences:
S1 + will V0 | if S2 + V 0/s
This
sentence is called Conditional I. The pupils write the rule in Ukrainian: У підрядному реченні умови для вираження майбутньої дії вживається
Present Indefinite Tense.
Вправи на закріплення цієї структури:
а) T – Cl.: Answer
my questions:
– What
will you do if you go for a walk in the park and find a dog with a broken leg?
– What
present will you buy for your friend if he invites you to the party on
Saturday?
– What
will you do if you have week-ends twice a week?
– When
will you go with your friends if they invite you to spend time together on
Sunday?
b)
Split in groups by three.
P1 gets a card on
which he reads what he will do next week-end. P2, P3 think of some
problems he may have while doing it. They ask P1 questions using
Conditional I.
e.g. to
go to the stadium and play basket-ball there
P1: –
I’ll go to the stadium and play basket-ball there.
P2, P3: – What
will you do if it rains?
– What
will you do if your mother asks you to help her about the house?
– What
will you do if you break your leg?
Учитель підходить до різних груп і, де
необхідно, виправляє помилки або допомагає учням побудувати запитання.
5. Підведення підсумків
уроку.
Т.: Thanks
everybody! Today you’ve been speaking about week-ends, different ways of
spending them. You’ve learnt how to express future action in subordinate
conditional clauses. Your homework for next time is:
1. Be
prepared to speak about your usual way of spending holidays (about 8-10
sentences). Write 10 sentences about your plans for winter holidays. Use
Conditional Sentences I.
Your
marks are …
See you
later. ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ В 7 КЛАСІ
Тема уроку: HEALTH
Підтема: "Keeping fit"
Практичні задачі:
Вчити
читати, розуміти текст, в якому є незнайомі лексичні одиниці.
Розвивальні задачі:
Розвивати адитивні вміння та навички, виражати
свою думку за допомогою 2-3 фраз, Розвивати пам'ять та увагу учнів, логічне
мислення.
Виховні задачі:
Вести здоровий образ життя, відмова від шкідливих
звичок. Стимулювати і підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.
Загальноосвітні задачі:
Розширювати
лінгвокраїнознавчий та філологічний інтерес учнів.
Хід уроку
Етапи
|
Час
/ хв.
|
Мовлення вчителя
|
Мовлення учнів
|
Примітки
|
|||||||||||||||
Оргмомент
Привітання.
|
- Good morning, children!
Glad to see
you! Sit down!
|
- Good morning!
-We are
glad to see you too!
|
Привітання.
|
||||||||||||||||
Повідомлення теми та мети уроку
|
- The
topic of our lesson today is Health and Keeping fit. By the end of this lesson you should be able to use the topical words
and to describe indoor and outdoor games.
|
||||||||||||||||||
Введення в іншомовну атмосферу: Мовленнєва
зарядка
Фронтальна робота в режимі: «учитель-клас».
|
-
Practice pronunciation of unfamiliar words:
Are you
sure you know words for each part of
your body?
|
НО №1
|
|||||||||||||||||
II. Основна частина уроку
|
|||||||||||||||||||
Контроль домашнього завдання
Режим:
«учитель-клас», «Учень-Учень»
|
2
|
-
First of all, let’s check your home work. Are you all ready with it?
-
Very good! So, please, translate the sentences of 104 Ex. p 28 naming
the tense forms of the main verbs in each sentence. One by one, please!
-
Thank you! Well done!
|
- Yes, we
are!
|
Учні по черзі
зачитують переклад речень англійською мовою і називають часові форми дієслів.
|
|||||||||||||||
Speaking
Режим: «Учитель-клас», «Учень-Учень».
|
Read and say
what kinds of sports these people are talking of:
|
НО №2
|
|||||||||||||||||
favourite players.
- Thank
you! Well done!
- What is your
favorite sport? Why?
|
Учні розвивають
здогадку, використовуючи розмовні кліше
I think …
I consider …
In my opinion
Учні
відповідають на питання: What is your favorite sport? Why?
|
||||||||||||||||||
Парна робота
|
- Discuss and name:
at least three
purposes to keep fit;
at least five
ways to keep fit.
|
Парна робота
|
|||||||||||||||||
Підведення підсумків роботи учнів.
Психологічна розрядка
Режим: «Учитель-Клас»
|
-
Excellent! I see that you have a good understanding of the material.
So now we
can afford to do something interesting for you and useful at the same time. Let’s do some exercises.
run, swim, jump, clap your hands, dance і
т.д.
|
Учитель називає
дієслова, а діти виконують.
|
|||||||||||||||||
1. Читання тексту “How to be fit”
a)
Pre-reading activities:
- Постановка завдання, виклик потреби та інтересу до нього.
- Усунення лінгвістичних труднощів
1). Фонетичні труднощі:
Прийом: хорове приговорювання нових слів за
вчителем.
2). Лексичні труднощі.
Спосіб семантизації – переклад.
Режим:
«Учитель-Клас»
b)
While-reading activities:
1) Skimming – переглядове читання тексту зметою
отримання загального уявлення про його зміст.
2) Scanning – читання тексту з метою максимально
точного та повного отримання всієї інформації, що в ньому міститься та
критичного її осмислення.
Post-reading activities – контроль розуміння тексту та виконання після текстових комунікативних
вправ.
Режим: «Учитель
– Учень»
|
- Let us
read this text and find out
how people keep fit.
- Before
the reading of the text let us make some exercises so that you could read and
understand it perfectly.
Look at
the words written on the blackboard and read them out loud after me! Mind
your pronunciation, please.
slim
- polluted air - country-side - to play games outdoors - healthy food - rules
how to keep fit - to have regular meals - to
keep to a proper diet - healthy way of life
- We have
here several unknown words for you. put them down in your copy-books.
- OK!
Well done! Let’s now read the text! Who is eager to begin?
- Read,
please! And the task for everyone is to understand what the text is about,
that is to get the main idea of the text. After the reading be ready to
answer my questions upon the gist of it.
- Read the text again and find out
if the facts described true or false.
Дайте відповідь на питання:
- What means to be fit?
- What is the most important thing
in keeping fit?
- Is it very good to spend a
week-end in the country? Why?
- Do you keep
fit?
- How does your
family keep fit?
Let us make a list of rules how to keep fit:
Example:
1. Forget about sweets and chips.
2. You need fruit and vegetables and more exercises.
3. Do more exercises and eat more carefully.
Etc.
Well done! You are rather capable. Thank you for your
work!
|
- I am!
|
НО №3 Текст для читання “How to be fit”
Слова записані на
дошці.
Учні читають
вголос слова за вчителем.
Учні записують
нові слова з транскрипцією у словники.
НО №4 True or False
Учні
відповідають на запитання вчителя.
|
||||||||||||||||
III. Заключна частина уроку
|
|||||||||||||||||||
Домашнє завдання
|
1-2
|
-
Put down your home assignment.
HOMETASK:
SCHOOL
BOOK PAGE 56 EX21, EX22, EX23 WB PAGE 35 EX14, EX15
|
Учні записують
домашнє завдання.
|
||||||||||||||||
Summarizing- Підведення підсумків уроку
|
3
|
- Well,
boys and girls! Thank you very much for your work! Did you like the way we
learned many new words? Did you like the way we exercised?
|
Вчитель разом з
учнями підбивають підсумки уроку.
|
||||||||||||||||
Оцінка діяльності учнів
|
4
|
- I liked
greatly the way you worked today! You get only good and excellent marks for
the lesson. Open your day-books and I shall dictate your marks to you.
-After
that I’ll comment on them. So,
|
Вчитель
виставляє оцінки учням та коментує кожну оцінку.
|
||||||||||||||||
Saying goodbye
|
- Thank
you for the lesson today!
- My
pleasure!
-Good
bye!
See you
on Friday!
|
-
The same to you!
-
Thank you for the English lesson!
-
Good-bye!
|
НО №3 Текст для
читання:
How to Keep
Fit
All people want to be strong,
healthy and slim, that is to keep fit.
In my opinion the most important
thing is sports. We should go in for sports regularly, do morning exercises,
walk a lot. Physical activity keeps us fit. But physical activity is a great
problem in big cities where people prefer to travel by car, by bus or by metro.
It is also important to spend more time outdoors, as fresh air does people a
lot of good. People who live in big cities and breathe polluted air are not so
healthy as people who live in the country-side, so it is very good to spend a
week-end in the country, to walk to school, to play games outdoors. Another
important thing is eating healthy food. Such natural products as meat, fish,
milk and all dairy products, fruit and vegetables contain a lot of vitamins and
protein which are necessary for a healthy body. We should keep a proper diet:
eat more fruit and vegetables and avoid sweet things. It is very important to
have regular meals – that is meals at regular times. We shouldn’t eat too much
or too little: both is harmful for our health. If you don’t want to put on
weight (to become stout), you shouldn’t eat after 6 o’clock. You’ll never lose
weight if you eat before going to bed.
To keep fit it is necessary to lead
a regular way of life, that is to have enough sleep, enough rest; to go to bed
early and to get up early; to take a cold shower in the morning; not to smoke
or take alcohol. Of course, it is necessary to prevent illness. To do that we
should consult the doctor regularly and be examined carefully. When the doctor
listens to our heart lungs, feels our pulse, takes our blood pressure, examines
our throat we can be sure that we are healthy and out of danger. As for me, I
know all the rules how to keep fit, but my life is very busy and I can’t always
find time for sports or going for a walk every day. But I try to have regular
meals to keep to a proper diet and eat healthy food. I think I lead a healthy
way of life, that’s why I am hardly ever ill. If I am sometimes ill it takes me
just a few days to recover because there is nothing serious with me. Тема: Шкільне життя.
- Make the sentence with this word.
Мета: активізувати
навички читання, говоріння та письма; повторити теперішній завершений час; виховувати повагу до
вчителів.
Обладнання: роздатковий
матеріал, ілюстрації, лото, заборонні знаки.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мовна розминка.
- Do you like to go to school?
- Do you like to do homework?
- What’s your favourite subjects?
Why?
- What is school for you?
- Do you have a principal?
- What’s your name?
- How many lessons do you have
every day?
- Do we have school
traditions? What are they?
- What clubs do you visit?
- What famous teachers do you
know?
- What proverbs and sayings about
school do you know?
- Do we have a canteen/ assembly
hall/ library?
ІІІ. Основна частина уроку.
-
швидке
опитування слів по темі «Школа»;
-
переклад
речень:
- Я ходжу до школи кожного дня.
- Ми маємо актову залу у школі.
- Ми проводимо концерти(вистави).
- Мій улюблений предмет – англійська
(математика, російська тощо).
- Ми маємо проекти.
- Ми проводимо тиждень англійської мови
кожен рік.
ІV. Робота над написанням слів.
a)
Decode the words.
(assembly-hall)
(canteen)
(ecience)
(exhibition)
(principal)
(performance)
(orchestra)
(activity)
(Literature)
(English)
Тема: Шкільне життя.
Тема :School life 6
клас
Мета: активізувати
навички читання, говоріння та письма; повторити теперішній завершений час; виховувати повагу до
вчителів.
Обладнання: роздатковий
матеріал, ілюстрації, лото, заборонні знаки.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мовна розминка.
- Do you like to go to school?
- Do you like to do homework?
- What’s your favourite subjects?
Why?
- What is school for you?
- Do you have a principal?
- What’s your name?
- How many lessons do you have
every day?
- Do we have school
traditions? What are they?
- What clubs do you visit?
- What famous teachers do you
know?
- What proverbs and sayings about
school do you know?
- Do we have a canteen/ assembly
hall/ library?
ІІІ. Основна частина уроку.
-
швидке
опитування слів по темі «Школа»;
-
переклад
речень:
- Я ходжу до школи кожень день.
- Ми маємо актову залу у шкоолі.
- Ми проводимо концерти(вистави).
- Мій улюблений предмет – англійська
(математика, російська тощо).
- Ми маємо проекти.
- Ми проводимо тиждень англійської мови
кожен рік.
ІV. Робота над написанням слів.
b)
Decode the words.
(assembly-hall)
(canteen)
(ecience)
(exhibition)
(principal)
(performance)
(orchestra)
(activity)
(Literature)
(English)
Lotto. Cover the word with a picture.
pencil
|
book
|
Pencil-box
|
Black-board
|
pen
|
Sharpener
|
Copy-book
|
ruler
|
Bag
|
desk
|
calculator
|
chalk
|
- Make the sentence with this word.
V. Читання.
Робота з
роздатковим матеріалом.
Our School Year
Hello! My
name is David. Our school starts in September. It is autumn but the weather is
usually fine. At the end of autumn it is cold and windy. It is sometimes cloudy
and rainy. Autumn is a beautiful season. The leaves on the trees are yellow,
red, orange and green. There are many fruits and vegetables in the gardens.
Winter is a hockey season. I play for the school team. There is a match every
Saturday and our team usually wins. It is always cold in winter. It is
sometimes snowy. Children like winter. They like skating and skiing. I like
spring. It is sometimes rainy but it is usually sunny. The trees and grass are
green. I always help my parents in the garden. I like gardening. I like
planting trees and vegetables. Summer is my favourite season. School is over
and children have long summer holidays. I like having a picnic near the river.
I like fishing and cooking fish. We can swim and play games.
Answer the questions:
- When does school begin?___________________________________________
- What is the weather like at the end of
autumn?__________________________________
- What colour are the leaves on the trees?________________________________________
- Do children like winter?____________________________________________________
- What is the weather like in spring?____________________________________________
- What does David like doing?________________________________________________
- What is his favourite season?________________________________________________
- What does David like doing near river?________________________________________
True or false.
1.
In
autumn the leaves on the trees of different coloures.
2.
It
is sometimes cloudy and rainy in autumn.
3.
Winter
is a football season.
4.
The
weather is cold in winter.
5.
David
likes helping his parents in the garden in spring.
6.
David
likes spring but summer is his favourite season.
7.
Children
have long holidays in summer.
8.
In
summer children like swimming and playing games.
Choose the correct answer.
1.
School
starts …
a)
in
winter, b) in autumn, c) in spring.
2.
David
is …
a)
a
football player, b) a hockey player, c) a basketball player.
3.
In
autumn it is sometimes…
a)
cloudy
and rainy, b) hot, c) snowy.
4.
In
winter children like …
a)
swimming
in the river, b) skating and skiing, c) gardening.
5.
In
spring David likes …
a)
skating,
b) playing hockey, c) planting trees and vegetables.
6.
David`s
favourite season is …
a)
summer,
b) autumn, c) winter.
7.
In
summer David likes…
a) gardening, b) having a picnic near the
river, c) helping his parents in the garden.
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Робота з граматичним матеріалом Present Perfect.
-
Orders.
I`ll ask
you something and you`ll tell me that you`ve done it.
-
Open the door, please.
-
Close your book, please.
-
Clean the blackboard.
-
Do your homework.
-
Go to school.
-
Read the book.
-
Game «Go round the board». Throw the cube and
make a sentence with this word in Present Perfect.
go
|
read
|
see
|
take
|
clean
|
|
play
|
|
eat
|
drink
|
||
Start listen
|
come
|
bring
|
break
|
VІІІ. Слухання.
Fill the form. (Додається)
ІX. Розвиток комунікативних навичок.
Do we have a school rules? What are they?
Заборонні знаки.
Х. Робота з графіком.
Look at
these graphs and try to give the title.
-
What
clubs do you visit?
-
What
subjects do the pupils like?
ХІ. Робота з
малюнками.
Describe
the picture and another pupil will guess what is the picture.
ХІІ. Опис школи за планом.
- School
- Traditions
- Rules
ХІІІ. Підсмок уроку.
- What did we speak about?
- What school rules do you
follow?
Домашнє завдання.
Speak about
your ideal school.
Комментариев нет:
Отправить комментарий